Nasze maleństwo, już od pierwszych tygodni życia, powinno regularnie mieć wykonywane profilaktyczne testy lekarskie. Umożliwią one wczesne zdiagnozowanie ewentualnych wad rozwojowych i schorzeń oraz zaplanowanie adekwatnego leczenia.
Poza standardowymi szczepieniami każdy maluch powinno mieć wykonywane badania profilaktyczne. Za ich sprawą można ocenić czy rozwija się właściwie. Pierwsze sprawdzanie masy ciała oraz wzrostu ma miejsce od razu po urodzeniu, ponieważ mają zasadnicze znaczenie. Dlatego waga noworodkowa to także element na wyposażeniu w gabinecie pediatry.
Jeśli badania maluszka wskażą na jakiekolwiek nieprawidłowości, wówczas zleca się przezciemiączkowe USG główki i USG brzuszka. Obowiązkowo należy także przeprowadzić USG bioderek, w celu wykrycia ewentualnych zaburzeń w ich obrębie. Innego typu zaawansowane testy lekarskie zlecane są przez medyka, kiedy zauważy on alarmujące symptomy.
W późniejszym czasie należy co jakiś czas wykonywać bilans stanu zdrowia dziecka, co umożliwia stwierdzić czy rozwija się bez zastrzeżeń. Podczas takiego bilansu przeprowadzany jest obowiązkowo pomiar wzrostu i ciężaru. Wykorzystywana jest przy tym specjalna waga lekarska ze wzrostomierzem.
Należy także przynajmniej raz w roku robić brzdącowi morfologię, badanie ogólne moczu i sprawdzać stan cukru we krwi. Pobieranie próbki do analizy nie jest raczej zbyt miłe dla pociechy, jednakże jest to w pełni nieinwazyjne badanie. W czasie jego podejmowania pielęgniarka ma przy sobie rękawice medyczne i musi zapewnić sanitarne otoczenie pobrania.
Nawet niby niegroźna infekcja naszej pociechy wymaga wizyty w gabinecie pediatry. W sytuacji rozwijającego się przeziębienia obowiązkowe bywa uskutecznienie testu CRP lub zdjęcia rentgenowskiego struktur płucnych. Pediatrzy przyjmujący chore dzieci sami muszą zatroszczyć się przy tym o osłonę przed zarazkami, w związku z tym nieraz stosują maseczki FFP3.
Trzeba mieć świadomość, że także lekka dolegliwość może owocować groźnymi konsekwencjami, oddziałującymi na rozwój dziecka. Żadnych objawów nie wolno więc marginalizować. W zwalczaniu zakatarzenia oraz kasłania dobre okazują się inhalatory. Specyfiki do inhalacji trzeba jednak omówić ze specjalistą. Choroby o cięższym przebiegu mogą domagać się zażywania leku na receptę. Po skończeniu jego wybierania koniecznie należy zaś zarejestrować się się na wizytę kontrolną do lekarza prowadzącego.