Jesteś tutaj

Strona główna

Czas szkoły bywa stresujący. Co z tym zrobić?

Niezwykle często, dzieci, przeżywają wybuchowy czas w szkole. Zazwyczaj zdarza się tak, kiedy zamieniają klasy czy też szkoły i dodatkowo są zmuszeni ponownie poszukiwać przyjaciół. Te wydarzenia bywają dla nich niezmiernie stresogenne oraz nie zawsze wiedzą jak mogą sobie z tymże poradzić. Musimy przede wszystkim pamiętać, że taki długo utrzymujący się stresor u uczniów, potrafi wywołać nieprzyjemne problemy.

Wobec tego niezmiernie ważne wydaje się to, aby w szkole osiągalny był psychoterapeuta. Co więcej nie musi być na pełnym etacie, natomiast ważne by placówka posiadała specjalistę zaufanego oraz wartego poręczenia. Taka sesja u psychologa pomoże dziecku oswoić się z nową sytuacją oraz pokaże mu jak sobie radzić ze swoimi problemami. Dzięki takiej terapii nasze dziecko stanie się spokojne, a o to przecież nam chodzi.

Jeżeli z kolei nie chcemy, by nasze dziecko korzystało ze wsparcia terapeuty szkolnego, możemy oczywiście zorganizować prywatną terapię w neutralnym miejscu - doczytaj tutaj, jak takie sesje mogą wyglądać. Najistotniejsze, by przynieść ulgę naszemu podopiecznemu. Naturalnie nie ulega wątpliwości fakt, że specjalista powinien być zatrudniony w każdej szkole, aby mógł regularnie rozstrzygać różnorodne konflikty oraz wspierać podopiecznych, jak również czasem nauczycieli.

Idealnie byłoby, jeśliby ten zatrudniony przebywał w szkole w czasie lekcji. Dzięki temu potrafiłby odpowiadać na różne trudne i bieżące wydarzenia. Osoba na takowym stanowisku musi mieć odpowiednie przygotowanie oraz umiejętność poradzenia sobie z problemami. Jak wiemy w szkołach zdarzają się przeróżne nieprzewidywalne rzeczy w związku z tym ten specjalista musi umieć na nie zareagować jak również być autorytetem.

Ogromnie notorycznie bywa, że to właśnie psycholog jest w stanie wyłapać konkretne niewłaściwe zachowanie ucznia oraz po rozmowie ustalić z czego one wynikają, więcej na ten temat na www.superego.com.pl. Czasem jest on pomocą przykładowo dla negatywnego traktowania dziecka w mieszkaniu. Wówczas jest w stanie poprawnie zareagować, aby pomóc młodemu człowiekowi. Jest to niezwykle kluczowe, aby była to postać kompetentna, jaka nie pominie ważnych objawów i nie doprowadzi do kolejnego złego traktowania ucznia.

Następna sprawa odnosi się do samych rodziców, niezwykle kluczowe jest też to, aby mieli na uwadze, iż w momencie potrzeby, psycholog może przynieść ulgę także im. Być może nie bardzo radzą sobie z wychowywaniem dzieci, czy przykładowo z kłopotami w pracy. Warto wtedy również skupić się na sobie i pójść do jakiegoś poleconego psychologa oraz z nim na spokojnie pogadać.

Powinniśmy pamiętać, że jest to niezwykle znaczące dla naszego samopoczucia, ale też dla naszej rodziny. Czasem takowa rozmowa może odmienić nasze myślenie jak i również nastawienie do życia, należałoby więc o tym pamiętać.