Jesteś tutaj

Strona główna

Jakimi sposobami szkoła powinna zachęcać do czytania książek?

Pobudzanie młodzieńczego pociągu do czytania w największym stopniu uwarunkowane jest wartościami, które przekazują dzieciom rodzice, choć oczywiście również szkoła może, za pomocą wielu sposobów, sprawia, że uczeń pokocha literaturę.

 

Nic jednak nie stanie się samo. Wobec tego nauczyciele winni wykazywać ciągłe zainteresowanie słowem pisanym, wykraczające poza zakres spisu lektur. W jaki sposób szkoła powinna zachęcać do książek?

 

Najważniejsze to pokazać uczniom czytanie nie jako obowiązek, lecz rozrywkę. Da się to osiągnąć wskutek różnych happeningów, przeprowadzanych w klasach. Często klasy ogłaszają konkursy na uważne chłonięcie wybranej lektury, a za znajomość treści dostaje się fantastyczne nagrody.

Kolejnym pomysłem jest zorganizowanie konkursu na najlepsze zdjęcie o książce, jako temacie przewodnim, przykładowo: „najdziwniejsze miejsce na lekturę” lub „rodzina z książką” lub „ferie i książka”.

 

Następną dobrą inicjatywą jest stworzenie w każdej klasie miejsca na regały, które, wypełnione bajkami, przyniesionymi przez maluchów, staną się małą wypożyczalnią grupy. Dzieciaki, dzięki temu, będą miały możliwość wymieniania się swoimi historyjkami, przyniesionymi z prywatnych zbiorów, a znając ich tekst, rozgorzeją wśród nich dyskusje o ich postaciach.

 

Opłaca się również kojarzyć odrębne zainteresowania uczniów z tematem twórczości literackiej. Niech pani od wychowania fizycznego zaproponuje podopiecznym życiorys popularnego koszykarza, niech pani z rytmiki poda tytuł jakiejś opowieści o piosenkarce, a plastyczka pokaże uczniom funfiction o życiu Pabla Picasso.

 

Istotne jest również, żeby młodzi ludzie skończyli kojarzyć powieść, jako coś nietykalnego, czego stron nie można przewracać klejącymi rękoma; jako przedmiot, którego nie można wrzucić do plecaka, bądź zabrać na plac zabaw, bo się poplami. Niech dzieci noszą ulubione książeczki po prostu blisko siebie – jeżeli zniszczenie jednej lektury z biblioteki stanie się warunkiem zrodzenia się w uczniu uwielbienia do czytania, to jednomyślnie – opłaca się ponieść tego koszty.