Jesteś tutaj

Strona główna

W jaki sposób dyskutować z przedszkolakami o przemijaniu?

 

Temat śmierci i przemijania to ciągle dla wielu temat tabu. Jednak powinno się mieć świadomość, że kiedyś niełatwe pytanie padnie od malucha. Zobacz jak najlepiej rozmawiać z dzieckiem o odejściu bliskiej osoby, żeby nie przelewać na niego swojego cierpienia oraz czy dziecko może brać udział w pogrzebie.

 

Jakich rzeczy najlepiej nie mówić w rozmowie o przemijaniu?

 

Bez wątpienia powinno się powiedzieć dziecku całą prawdę. Lepiej nie porównywać śmierci do zaśnięcia, wyjazdu czy podróży. Może to wywoływać później duży lęk u malucha zawsze, gdy mama czy tato będą spali czy gdzieś pojadą. Podobnie należy unikać objaśnienia, że babcia zmarła, ponieważ była chora. Dzieci będą niepokoić się później, że drobne dolegliwości zdrowotne mogą doprowadzić do śmierci. Należy na spokojnie wyjaśnić maluchowi, że tylko bardzo groźne dolegliwości mogą doprowadzić do śmierci.

 

Czy dziecko może brać udział w pogrzebie?

 

Bardzo często pada pytanie czy maluch może brać udział w pogrzebie kogoś z rodziny? Jest to wybór rodziców, bo jest to uzależnione m.in. od umiejętności zachowania się oraz wieku dziecka. Jeśli postanowimy wziąć malucha na pogrzeb, wtedy trzeba także być przygotowanym na różne pytania. Na przykład, co to takiego kremacja albo zakład pogrzebowy lub stypa. Najlepiej dodatkowo opisać dziecku czego się spodziewać na pogrzebie, zobacz tutaj, i zadecydować czy chcemy, aby dziecko przybliżało się do trumny.

 

Nie przenoś lęku na dziecko

 

Zawsze powinno się dać malcowi poczucie bezpieczeństwa bez względu na to, czy rozmawiamy o rzeczach trudnych czy łatwych. Postarajmy się nie przenosić naszego cierpienia. Dywagujmy z nim o wszystkim bardzo spokojnie oraz róbmy to etapowo. Powiedzmy co oznacza, że babcia czy dziadek zmarł, że już go nie spotkamy, serce przestało bić. Nie obawiajmy się też powiedzieć „nie wiem”. Jest to idealna okazja na szczerą rozmowę o emocjach rodziców oraz dziecka, więc na pewno nie można trudnych dyskusji unikać, lecz też nie można ich wymuszać.

 

Przeczytaj przy okazji - https://www.styx.pl/uslugi-pogrzebowe/ekshumacja/