Jesteś tutaj

Strona główna

Jak rozmawiać z dziećmi o dorosłości?

Aby zostać świadomym obywatelem, trzeba się dużo dowiedzieć, należy także mnóstwo czytać. Słusznie rozpocząć edukację obywatelską wcześnie, wybierając literaturę dostosowaną do poziomu dziecka. Trzeba także często rozmawiać z maluchami i młodzieżą o aktualnej sytuacji na świecie i o polityce - tak, by przyszły wyborca rozumiał, jakie są kompetencje prezydenta i potrafił wymienić różnice między prawicą i lewicą. W jaki sposób prowadzić dialog, jakie książki doradzać, by zyskać umiejetności przydatne w dorosłym życiu? W końcu wybory prezydenckie odbywają się z regularnoscią - tak czy siak trzeba umieć wybrać właściwego kandydata.

Rynek książek jest obecnie dużo większy niż parę lat temu. Istnieje coraz więcej pozycji, jakie objaśniają rzetelnie, co to jest polityka, często podają odpowiedzi na bardziej złożone pytania. I są przy tym dostosowane do poziomu czytelnika! Łatwo tłumaczą, czym się zajmuje prezydent, co to jest wotum zaufania (ewentualnie wotum nieufności) oraz, a także jak się odbywają wybory prezydenckie. Trudniejsze książki powinny być przejrzane przez rodziców młodego człowieka, by mogli go wtajemniczyć w pelnoletnie życie. To wyjątkowo ważne przy młodzikach, bo oni niebawem otrzymają prawa wyborcze. Muszą mieć pojęcie, w jaki sposób działają wybory prezydenckie. Należy rozpalić w nich polityczną wiedzę - przecież polityka oddziałuje na życie każdego człowieka. Nastolatek samodzielnie powinien się interesować, jaki program przedstawia przykładowo Szymon Hołownia czy Andrzej Duda. To istotne, by od małego była z nim ciekawość otoczenia i pociąg do kwestionowania oczywistości.

Poczytaj więcej o polityce i społeczeństwie.

Zbliżające się wybory prezydenckie stanowią dobry pretekst do rozmów z dziećmi, ale nie jedynie - dobrze dyskutować także ze znajomymi, bo sporo dorosłych nie interesuje się polityką. Nie mają pojęcia nawet, jacy są kandydaci na prezydenta. Nie mają pojęcia, że zaczął kandydować Rafał Trzaskowski czy że Jarosław Kaczyński nie pełni funkcji szefa rządu.

Na nieszczęście wśród Polaków dominuje przeświadczenie, iż polityka to coś złego. Jednak to nader niesłuszne przekonanie. Właśnie dlatego tak się cieszymy, że w sklepach można kupić książki, jakie wprowadzają w to zagadnienie nie tylko dojrzałych, a także maluchy. W końcu to one kiedyś dorosną i będą decydować o losie kraju - poprzez wybory prezydenckie. A w temacie wyborów zobacz internet. Sporo ciekawych informacji.