Jesteś tutaj

Strona główna

Pamiętajmy o zdrowiu zwierzaków!

Dbając o zdrowie rodziny, pomijamy nieraz mniejszych i cichych członków "stada": nasze zwierzaki. One również mogą chorować i trzeba im wtedy pomóc. Większość zwierzęcych bakterii jest niegroźna dla ludzi, jednak można zarazić się przykładowo pasożytami - tym samym nadzorowanie dobrej formy zwierzaka jest ważna także w kontekście stanu zdrowia ludzkich członków rodziny.

Fafik czy Filemon nie dadzą nam znać, że nie czują się dobrze albo że coś je drażni, z tego powodu jesteśmy zobligowani bardzo dokładnie monitorować naszych ulubieńców, aby w razie niepokojących sygnałów szybko zareagować i pojechać z pupilem do kliniki weterynaryjnej. Przykładowo - jeżeli kocur nagle mniej je albo sika poza właściwym miejscem (a propos - dobrze posiadać do czyszczenia rękawiczki medyczne, praktyczny jest również odpowiedni odświeżacz). Albo jeżeli zwierzę jest zmęczone i nie chce się bawić.

Ale do której kliniki zabrać zwierzaka? Warto wcześniej wykonać rozeznanie - czy w gabinecie są jednorazowe rękawiczki winylowe albo lateksowe (źródło)? Czy jest ładna, komfortowa poczekalnia? Czy gabinet jest odpowiednio wyekwipowany? A jakie opinie ma sam lekarz? Czy ma właściwe podejście do zwierząt, czy pogłaszcze przed przystąpieniem do badania? To wszystko bardzo ważne kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę.

Oprócz tego mądrze się zabezpieczyć i mieć małą apteczkę dla zwierzaka, a w niej - leki na nudności, jakiekolwiek zwykłe probiotyki i sprzęt do opatrywania. Należy mieć na wyposażeniu rękawiczki winylowe albo lateksowe, aby w razie czego swobodnie i bezpiecznie zerknąć kotu do paszczy i przeprowadzić kontrolę uzębienia. Rękawiczki jednorazowe nitrylowe dobrze kupić w hurtowej ilości, np. tutaj, dlatego że można je wykorzystać też do innych czynności w domu. Oprócz tego trzeba mieć zawsze pod ręką transporter - kiedy nastąpi szybka akcja szkoda czasu na poszukiwania transportera, a skupić się na pomocy zwierzakowi.