Jesteś tutaj

Strona główna

Niekonwencjonalne pasje – jak zarazić młodego człowieka czymś wartym uwagi?

Uprawianie hobby ma znaczenie zarówno w przypadku dorosłych, jak i młodzieży. Takie działania nie tylko umożliwiają relaks w zgodzie z osobistymi gustami, ale jednocześnie wywierają wpływ na umacnianie własnej wartości, oraz pomagają w poszerzaniu wiedzy, często niepopularnej. Z tego względu dobrze jest podjąć próby, by zarazić małego człowieka czymś ciekawym już w okresie paru lat. Trzeba jednak mieć na uwadze, że każdy szkrab może posiadać odrębne predyspozycje, a przez to woleć inny rodzaj zajęć – jeden wybierze miecz samurajski, kolejny zaś na malowanie. Dodatkowym wyznacznikiem w wyborze zainteresowań muszą być też umiejętności i wiek małego pasjonata. Maluch zdecydowanie nie będzie w stanie władać tanto, czy innym rodzajem broni białej.

Dążenia do zarażenie córki lub syna nieznanym dotychczas zajęciem muszą być dokonywane w serdecznej atmosferze. Zbyt duże naciski mogą odnieść przeciwny skutek i na stałe zrazić do konkretnego rodzaju działania. Dobrym rozwiązaniem, pomagającym w rozpoczynaniu kolejnego hobby, jest uczestnictwo w warsztatach lub wspólne rozmowy poruszające zagadnienie, którym pragniemy, by się zaraziło. Zajęcia nieobowiązkowe organizowane są niemal w każdej szkole, niezależnie od tego, czy w grę wchodzi taekwondo, balet, czy łuki bloczkowe. Zasób takich miejsc jest dość duży.

Które oryginalne hobby może spodobać się nastolatkowi?

Ilość hobby, którymi może zainteresować się mały człowiek, jest spora. Duża część z nich nie potrzebuje ani mnóstwa niezagospodarowanego czasu, ani dużego nakładu pieniężnego. Do takich zalicza się chociażby proca, czy bieganie. Tak samo interesującym pomysłem, pozwalającym spleść przyjemne z użytecznym, są też sporty walki, łuki lub taniec towarzyski. Starszym dzieciom z pewnością spodobają się ćwiczenia z obrony własnej, gdzie stosowana jest pałka teleskopowa.

W grupie niezbyt popularnych zainteresowań można znaleźć również inscenizację historyczną, geocaching, czy preppering. Dużym atutem tych przedsięwzięć jest to, że istnieje możliwość, by brać w nich udział całą rodziną, co upraszcza organizację czasu we wspólnym gronie i pozwala na zacieśnienie relacji.