Jesteś tutaj

Strona główna

Przebywanie z kotami – efektywna metoda terapeutyczna dla dzieci

Felinoterapia, podobnie jak dogoterapia i hipoterapia, to jedna z ogólnie wykorzystywanych w Polsce metod terapii, w której uczestniczą zwierzaki. Opiera się ona na relacji pacjenta z kotami. Z racji tego, że pupil ten wyróżnia się  łagodnym sposobem bycia, a przy tym jest mało wymagający, idealnie sprawdza się w terapii, pozytywnie działając na całościowy stan zdrowia oraz zdolności kognitywne. Uczestniczyć w niej może w zasadzie każdy. Wyjątkiem są persony uczulone na futro tego gatunku.

Felinoterapia odbywa się na różne sposoby. Za każdym razem jednakże forma aktywności jest dobierana indywidualnie tak, by zyskali na niej zarówno podopieczni, jak i samo zwierzątko. Sesje terapeutyczne z kotami opierają się zazwyczaj na ich głaskaniu, przytulaniu, czy wspólnej zabawie. Niekiedy dorośli i dzieci mogą brać udział w zabiegach pielęgnacyjnych, oraz ich karmieniu, co sprzyja asymilacji w nowym środowisku i wspomaga tworzenie się przeświadczenia o własnej wartości.

Korzyści wynikające z kontaktu Twojej pociechy z czworonogiem

Badania naukowe wielokrotnie udowodniły, że już sama obecność kotka może przynosić kilku- i kilkunastolatkom znaczną ilość profitów, nie tylko w zakresie poprawy całościowego nastroju, lecz też w kwestii konkretniej określonych obszarów. Kontakt z tym gatunkiem sprzyja pokonywaniu trudności z komunikacją, wspiera rozwój wyrażania uczuć w relacjach z innymi, oraz obniża ilość stresu. Przez to, że przekłada się na podniesienie zachowań społecznych, terapia z udziałem kotów polecana jest głównie nieletnim z upośledzeniem w obszarze motoryki oraz możliwości mentalnych, w tym z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i zespołem Downa.

Sesja z kotami daje zdumiewające wyniki w przypadku osób w jesieni życia, również z dolegliwościami przewlekłymi. U uczestników zauważono obniżenie ciśnienia krwi, cofnięcie się stanów depresyjnych, oraz wzrost funkcji percepcyjnych. Z tego względu taki rodzaj terapii coraz częściej można spotkać nie tylko w domach opieki, ale też w szpitalach i w placówkach rewalidacyjnych.