Jesteś tutaj

Strona główna

Zwierzątko dla pociechy? Jak je wybrać?

Rodzice, jacy po raz pierwszy będą stać przed wyborem zwierzęcia dla swojego dziecka na pewno zastanawiają się nad tym, jaki pupil będzie idealny. O tym, że wpływ zwierząt na malucha jest pozytywny nie trzeba kogokolwiek namawiać. Relacja z psem, kotem albo innej rasy zwierzątkiem domowym sprawia, że maluchy mogą nauczyć się obowiązkowości za żywą istotę a także są w większym stopniu empatyczne. Ponadto zwierzaki wykazują także wpływ terapeutyczny.

Najczęściej maluchy zagadują mamę i tatę o psa, kota albo o królika i dzieje się to w okolicach ich 3 roku życia. Podopiecznym będzie podobać się przyjazna w dotyku zwierzęca sierść i chętniej z pupilami się bawią. Teraz najbardziej popularne są psy. Maluchy mają okazję z nimi spędzać wiele chwil: w czasie zabaw w parku, na spacerach i w mieszkaniu. Z chęcią wybierane są także koty i świnki morskie. Decydując się na pupila pod względem malucha, rodzic musi być świadomym tego, że pupil zwłaszcza dla rodzica jest dodatkowym obowiązkiem. Dzieci uczęszczające do przedszkola i dzieci w wieku szkolnym nie mogą sporo zadań przy zwierzątku zrobić osobiście, a więc opiekunowie powinni szczegółowo obmyślić, czy mają na następne zobowiązania wolne chwile. Jeżeli natomiast podejmuje się decyzję o tym, że zwierzę ma być w mieszkaniu, to rozsądnie jest wytypować przedstawiciela gatunku do charakteru dziecka. Należy też nabrać pewności, że maluch nie ma tendencji do reakcji alergicznych na sierść.

Pośród dzieci pełnych temperamentu najbardziej rekomendowane są czworonogi. Kiedy ma się dom z ogródkiem, to można myśleć o przedstawicielach ras większych. Jeśli natomiast ktoś mieszka w bloku, to rozsądniej wybrać mniejszą rasę. Statystyki dowodzą, że psy mają idealny wpływ na dzieci w spektrum autyzmu, jak i na maluchy z problemami emocjonalnymi. Opłaca się wybierać pośród ras łagodniejszych i cierpliwych. Jeżeli bierze się szczeniaka, warto wychować go w zgodzie z tresurą. Maluchowi należy wytłumaczyć, że piesek będzie potrzebować miejsca na wypoczynek i nie wolno go zaczepiać. Opiekunowie i maluchy najczęściej decydują się również na koty. Są to zwierzaki niezależne, sterylne i nie potrzebują wyjścia na spacer. Spokojne koty sprawdzają się już wśród niemowląt.