Jesteś tutaj

Strona główna

Zadbaj o dobre samopoczucie dziecka

Przez długi czas uważano, że pewne posunięcia chirurgiczne nie muszą być przeprowadzane u dzieci. W szczególności z specjalizacji chirurgii plastycznej, jaka przeważającej części osób wiąże się z naciąganiem skóry. Nie jest to przedziwne, albowiem w szeregu przypadków rzeczywiście stosowana jest do korekty aparycji. Są jednakże takie sytuacje, w jakich realizacja zabiegu u pociechy nie jest fantazją, ale zaleceniem medycznym.

Od dnia narodzin maluchy poddawane są badaniom, które mają przekonać mamę, że są zdrowe i prawidłowo się kształtują. Systematyczne konsultacje u lekarza rodzinnego są niesłychanie istotne przez pierwszy rok. Poza profilaktycznymi badaniami zalecane jest USG stawów biodrowych. W Warszawie i innych dużych miastach specjaliści przeprowadzają to badanie niebawem po porodzie. Niezwłoczne wyłapanie wad, powiązanych ze stawem, umożliwia rychłe działanie. USG stawu z konsultacją w Warszawie może uchronić noworodka przed uszkodzeniami postawy i ciągnącymi się za nimi zabiegami.

Nader często u maluchów następują przeróżnego rodzaju zmiany skórne. Gros z nich jest błaha i za sprawą medykamentów łatwo można je wyleczyć. Są aczkolwiek też takie, które obligują do konsultacji z specjalistą. Blizny po ranach czy pewne brodawki mogą być dla dziecka niewygodne. Nieraz usuwanie zmian skórnych rekomendowane jest dodatkowo na rzecz komfortu psychicznego brzdąca. W szczególności, gdy są na twarzy. Dzieci umieją być nielitościwe i prosto z mostu oceniać wygląd innych. To ingeruje w ich samoocenę i nieraz owocuje frustracją. Drobny zabieg jest w stanie to wykluczyć.

Wskazaniem do chirurgii plastycznej u niemowlaków są też pewne defekty wrodzone. Mogą to być rozszczep wargi czy też deformacje kończyn. Zabiegiem nader często stosowanym w Warszawie jest blefaroplastyka powiek. Zmniejszone przez opadającą powiekę pole widzenia ogranicza brzdącowi codzienne czynności. Poza tym nadmierne wysilanie wzroku może być powodem nieodwracalnych chorób i demotywować potomka np. do czytania. Warto dodatkowo spostrzec, że okuloplastyka w Warszawie to nie wyłącznie zabiegi powiek. W czasie badania doktor nie skupia się jedynie na powiece, ale sprawdza całą gałkę oczną. Przez to potrafi wychwycić niepożądane zmiany i wskazać adekwatne leczenie.

Naczelnym powodem do zabiegu plastycznego u dziecka jest rzecz jasna zdrowie. Niektóre schorzenia mogą w trakcie dorastania wywoływać następne nieprawidłowości. Aczkolwiek jednakowo istotne są niedoskonałości estetyczne. Aparycja oddziałuje na poczucie własnej wartości, zaś to może zmącić rozwój psychiczny. Dla dobra malucha nie wypada opierać się przed konsultacją chirurga.